Díly, které procházejí našima rukama, patří do kategorie nejkritičtějších dílů při výrobě letadel, proto musíme splňovat náročná kritéria stanovená oborovými a zákaznickými normami.

Díly, které procházejí našima rukama, patří do kategorie nejkritičtějších dílů při výrobě letadel, proto musíme splňovat náročná kritéria stanovená oborovými a zákaznickými normami.

Naše služby poskytuje především dceřiným společnostem mateřské korporace a to ve Velké Británii a v USA.

Závod v Plzni byl postaven na Borských polích na zelené louce a byl uveden do provozu v roce 2000 s postupným rozšiřováním výrobních kapacit.

Ve firmě pracují zaměstnanci, kteří pamatují rozjezd prvních strojů. V současné době v naší pobočce pracuje 140 zaměstnanců (z toho třetina pracuje na CNC obráběcích strojích a čtvrtina provádí nedestruktivní testování).

V roce 2013 bylo přistavěno dalších 2.000 m2 na současných 6.000 m2 výrobní plochy. Zvýšili jsme počet CNC obráběcích strojů a zakoupili nové CMM 3D měřící stroje.
V první polovině roku 2019 jsme nakoupili tři nová zařízení na pracoviště nedestruktivní kontroly za 24,5 mil. Kč.

Používané technologie

Image

Obrábění na CNC strojíchObrábíme na CNC karuselech a soustruzích od průměru 100 až 1800 mm. Začínáme hrubováním výkovku a končíme obráběním na 0,05 mm.   

Baví nás stále hledat nové možnosti v technologii obrábění. Velice zajímavý je způsob, jakým se obrábí inconelové slitiny keramickými destičkami. V současné době si necháváme některé náhradní díly pro nástroje tisknout pokrokovou metodou 3D tisku z nástrojové oceli.

V budoucnosti plánujeme, že bychom využili robotické ruky u 6 CNC obráběcích strojů. Ta bude mít na starosti automatickou výměnu nástrojů.

Požíváme řídicí systémy Siemens, Fanuc a Mazatrol. CNC stroje nakupujeme od předních výrobců, jako jsou TOS Hulin, Doosan, Toshiba, Mazak, Mori Seiki a další.  
Image

Kontrola kvality materiáluV našem závodě využíváme poloautomatizované a automatizované ultrazvukové imerzní zkoušení obrobků. Imerzní zkoušení je bezkontaktní, při kterém je kontrolovaný díl ponořen do nádrže s vodou, která slouží jako přenašeč ultrazvuku.  

Pro zjištění necelistvostí v materiálu využíváme metodu impuls – odraz. Do ultrazvukové sondy se přivede napětí, které vybudí ultrazvukový impulz, který je skrz vodu přenesen do zkoušeného materiálu. V případě, že signál narazí na defekt uvnitř materiálu, odrazí se zpět do sondy, ve které dojde k přeměně ultrazvuku na napětí, které se díky ultrazvukovému přístroji přemění na viditelný signál.

Využíváme 18 ultrazvukových přístrojů od předních českých i světových výrobců. Mezi naše dodavatele patří ScanMaster, ATG, GE, Olympus a další. Nové zařízení patří ke špičce v tomto oboru. Naše zkušebna patří k největším zkušebnám tohoto typu v Evropě.